Çok şükür hepimizde sirke kültürü oluştu! Faydasını Anladık, yaşadık ve gördük. Şerbet içenlerin de sayısı arttı. Ama bir türlü hoşafı ayağa kaldıramadim! Genel olarak hoşafa merak uyandıramadım. 


Hoşaf aslında her hastanın temel yemeği. Osmanlı ve Selçuklu sofralarında ne tuz, ne de su var. Osmanlı sarayında hoşaf var. Yemekler saray hekimlerinin verdiği listeye göre pişiyor. Hekim hem listeyi veriyor, hem yapımını kontrol ediyor. Bu hekimler için tatlı ve hoşaf çok önemli. Hekimler hastaya göre hoşafı ve tatlıyı reçete ediyorlar. Her hastalığın bal ya da pekmezle yapılan farklı hoşafı var. Eskiler hoşafın şifası sayesinde doktora götürmeden çocuk büyütmüşler.


Benim bugün verecegim hoşaf bitkinlik, kansızlık, görme bozukluğu için kullanılan ilaç mahiyetinde temel bir hoşaf. Derman hoşaf yani!


Yapımında ister sağlıklı bir şeker, ister soğuk sıkım bir elma suyu veya bal veya pekmez kullanın. Ya da şekersiz yapın.


Gelelim tarifine;


Önce 6 bardak suyu bir tencerede 10 dk. kaynatın. 10 dakika sonra içine 9 tane iri küp küp doğradığınız inciri atın. İncirin çekirdekleri suya yayıldığında haşlanıp ve soyulmuş bir avuç tuzsuz badem koyun. Bir avuç Antep fıstığı içi de katın suya. Bunları hep beraber 10 dakika kaynatın. Bu karışıma 4 tane iri doğranmış kayısıyı, çekirdekleri çıkarılmış 9 tane kuru eriği ve yarım çay bardağı sarı kuru üzümü ilave edin. Ve yine 25 dakika daha kısık ateşte pişirin. Bu kaynayan suyu 25 dakikadan sonra 3 tane karanfil ilave edin ve 5 dakika daha böyle pişirin. İşte hepsi bu kadar! 


Soğunca tüketin. Şeker katmak isteyenler suyu ilk kaynatırken ilave etsin. Bal katacaklar hoşaf  soğuyunca ilave etsin. Bu tarif özellikle hamileler, hastalar, anemikler özellikle size gelsin.


Bunlar hep kaybolmuş tatlar. Kayboldukça herkes hasta olmuş. Meydan insanı hasta eden pastacılara, aşçılara kalmış. Kendinizi ucuz tüketime; yedikçe acıktıran şeylere mahkum etmeyin. Aslında böylelikle daha çok para harcıyorsunuz. Çünkü doyamıyorsun!


Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle afiyet ve sağlıkla kalın...

Yorumlar (2)
Rahime Eker
Posted 18.11.2019 17:23:26 Cevapla

Yaptım ve bayıldım. Maalesef ki şekeri çok seviyorum,buna rağmen hiç tat vericek bişey (bal, şeker,v.s.)katmadan çook beğendim 👍

Yorum Bırak