Gerçekte helva çok kıymetli bir tatlıdır. Lohusa ve hasta yemeğidir. Osmanlı'da helvacı dükkanları varmış. Şimdi tarifini verecegim helva insana güç verir. Bu tarif 2. Murat'ın hekimi Şirvani'ye aittir.


Ümitköy Ankara’da faaliyet gösteren Foresta Ev Kafe bu tarifi sizler için yaptı. Vermiş olduğum geleneksel tarifleri Foresta Ev Kafe’de Ankara’da yaşayan arkadaşlar için yapacak. Şu günler geçsin, bahçede dostlarla geleneksel tadım yapalım istiyorum. Kardan dondurma yapacagız misal. Zaten Osmanlı’da dondurma kar ile yapılıyordu.


Helvamıza dönecek olursak; helvamızın adı “Sabuni Helva”

1-Bir çay bardağı nişaştayı az su ile çırpın.

2-Pürüzsüz kıvama gelsin. İçine 150 ml. bal koyun ve çok kısık ateşte yavaş yavaş çevirerek pişirin.

3-Yarım çay bardağı kabukları soyulmuş bademiniz olsun. Koyulaşan helvaya dövülmüş  bademleri ekleyin.

4-On dakika sonra iki çorba kaşığı susam yağı katın. Susam yağı çok kullanılıyor Osmanlı’da.

5-Susam yağı ile beraber karıştırmaya devam edin.

6-Kulak memesinden daha sert bir hamur elde edince ocağı kapatın. Kısık ateşte uzun pişecek. Yavaş yavaş karıştırılacak.

7-Pişince bir tepsiye döküp soğumasını bekleyin. Soğunca dilim dilim kesin.


Osmanlı ve Selçuklu’da genel olarak tatlılar bal, pekmez ve gül suyu ile yapılır. Yemekte bal kullanımı çok yaygındır. Bu gelenek Roma'dan beri vardır. Bizanslılar da salata konusunda dehadır. Bunlar hep kadim kültürler. Osmanlı sarayında yemek ile sağlık arasında şematik bağ vardı. Hekimler hazırlanma ve pişirme sürecini denetler. Hızlı yemek pişirmek yasaktır! Öncelikle hekimin malzemeyi onaylaması gerekiyor. Hem damağa, hem sağlığa uygun yemek yapmak üstün ustalık ister. Hepinize bol helvalı günler.


Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın...

Yorumlar (0)
Henüz bir yorum yok. Düşüncelerini paylaşmak için yorum bırak.
Yorum Bırak