Çok fazla pestil tarifi soran olmuş. Baştan pestil uzmanı olmadığımı söyleyerek başlayayım :)

İlk defa bu sene yaptım. Bu arada aklıma gelmişke, sirke posalarınızı yapacağınız pestile katarak değerlendirebilirsiniz.

Ben pestil yaparken un katmadım. Nişaşta da ilave etmedim.

Misal elma pestili yapacaksak bize lazım olan elmanın posası. Çok olgun meyve seçin. Sapını çekirdeğini çıkarın. İster rendeleyin, ister pişirip püre yapın, isterseniz de rondo'dan geçirin. Ne kadar elmanız varsa değerlendirin.

Örneğin 3 kilo elmadan pestil yapacaksınız;

Yukarıda bahsettiğim gibi elmaların posasını çıkarın ve üzerine 1 adet limon suyu ilave edin. (limon suyu meyvenin rengini korumak için) Genelde biz Türkler pestil yapımında limon suyu kullanmayız ama yabancılar kullanır.

İsteğe bağlı olarak 3-4 kaşık bal da katabilirsiniz, tatlansın isterseniz tabi. Ayrıca aroma katmak için tarçın, Hindistan cevizi, susam, zencefil de ilave edebilirsiniz.

Bu arada elmanın suyuna ihtiyacınız yok. Bizim lazım olan sadece elmanın posası. Suyunu da ziyan etmeyin tabiki, için. Eğer un katacaksanız suyu lazım olur. Ben un katmadığım için elmanın suyunu pestilimde kullanmadım.

İsterseniz elma yerine kirazdan veya vişneden yapın. Arzu ederseniz kinoa da ilave edin. Yani özetle kendi pestilinizi kendiniz yaratın. İlave malzemede sınır yok.

Ben yumuşak olsun diye içine iki tepeleme kaşık yoğurt ve bir çorba kaşık da zeytinyağı ekledim. Pestil yapımında tercih edeceğiniz tüm malzemeleri elma posası ile karıştırın ve hamur haline getirin. Burada dikkat edeceğiniz konu bu karışımdan elde edeceğiniz hamurun biraz sulu hamur olması. Çünkü bir bezin üzerine sereceksiniz.

Evet bir bezin üzerine serdiğiniz hamuru üç gün güneşte bırakın. Ben bez yerine yağlı kâğıt kullandım ama size bez kullanın derim. Güzel bir yüzey elde etmek istiyorsanız da bir spatula ile güzelce düzelterek yayın. Üst yüzeyi kuruyunca ters çevirip bir gün daha kurutun.

Aldığınızda biraz yapışkan ama kağıttan veya bezden kolay çıkıyorsa olmuştur. Un ilave ederseniz (tabiki o zaman elmanın suyunu da kullanacaksınız) çarşaf çarşaf bir sürü pestiliniz olur. Benim gibi unsuz yaparsan az olur.

Afiyet sağlık olsun...

Yorumlar (110)
Yorum Bırak