Bu yazımda sizlere ilaç tatlılardan “Palize” hakkında bilgi vereceğim. Selçuklu ve Osmanlı mutfağının ait bir tatlı. Artık bileni ve tadanı azdır Palizeyi! Herkes puding, pasta peşinde! Sağlıklı tarif vereni de öyle, sağlıksız tarif vereni de öyle!

Ben burada tam kakao, hindistan cevizi unu, ya da ne olduğu belli olmayan agave şurubu, yer fıstığı ile filan yapılmış sağlıklı tarifleri vermiyorum. Bunları veren arkadaşlarımız var. Bazıları gerçekten iyi ama çoğu yabancı kaynaklı yazıların birebir kopyası. Açıkcası gün pekmezi varken agave şurubu umurumda değil.

Kakaolu tarifler Palize yanında pek solda sıfır kalır. Çünkü bebeğe, hastaya verilen tatlıdır Palize. Osmanlı jölesi ve pudingi sayılır. Her yöre de farklı unlarla, farklı versiyonlarla yapılır. Kimi unla yapar, kimi nişastayla.

Gelelim benim tarifime;

1 çorba kaşığı tereyağı, 2 çorba kaşığı herhangi bir sağlıklı un, 1 su bardağı su, 1 su bardağı gün pekmezi (kaynatmadan güneşte yapılan pekmez) ya da soğuk sıkım pekmez ya da normal pekmez ve bol ceviz.

Tereyağı ve unu yavaş yavaş kokusu çıkıp rengi dönene kadar kısık ateşte iyice kavurun. Sonra kalan malzemeleri ilave edin ama ilave ederken hızlı kavurun. Koyulaşınca borcama ya da kaselere dökün. Üzerine de bol ceviz ekin ve soğuduğunda afiyetle yiyin.

Bunlar hekim başının nezaretinde, hem padişah ve yakınları, hem de sarayın hastanesinde tedavi görenler ve sarayda çalışanlar için yapılmıştır zamanında. Deneyin, ikram edin arkadaşlar! İkram çok önemli!

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın...

Yorumlar (1)
Muhterem yigit
Posted 6.11.2019 12:54:25 Cevapla

Sizi mümkün olsa dünyaya tanitmak.isterdim inanın.Mâşallah size👏👏👏

Yorum Bırak