Geçenlerde ünlü bir markanın “Vegan dondurma, doğal dondurma” diye reklamını gördüm. Yeni bir ürün çıkarmışlar. Çocuklarım dondurma seviyor diye, hemen bulup alayım istedim. Ama bir de ne göreyim! İçindekiler kısmını okuduğumda glikoz şurubu” yazıyor.


Kökeni Persler’e kadar giden çok şifalı bir yiyecek olan dondurmanın geldiği yer maalesef! Sağlıklı diye reklamı yapılanı bile insanı hasta eder. Oysa eski kitaplardaki tariflerde süt, kaymak, bal, meyve şurubu, şerbet, baharat ve karla yapılıyor. İşte bundan dolayı yiyeceğiniz dondurmayı kendiniz yapın.


Şimdi size bir tarif vereceğim. Dondurma en yalın haliyle süt, bal, gerçek kaymak ve salebi dondurmaktır. Ya da şerbeti. O da yoksa meyve suyunu dondurmaktır. Eski Türkler kayısı gibi meyveleri sıkıyor, içine eklediği baharatlarla şerbet yapıyor ve sonra da  donduruyor. Kaçkarlı Mahmut'un yazdıklarına göre dondurmanın tarifi bu. Osmanlıda ise dondurma yaparken gül suyu, misk gibi ilaveler de var. Eski hükümdarların özel buzhaneleri var. Kar önemli; satılıyor o devirde.


Bir de eski toplumlarda sevabına cenazelerde dondurma dağıtılıyor. Eski insanlar geçmişlerininin sevabına yapacağı şeyleri kaliteli şekilde yapıyorlar. Şimdiki gibi camide en ucuzundan boyalı şeker ve trans yağla ile yapılmış helva dağıtıp milleti kalp damar hastası yapmaya vesile olmuyorlar. Kendi yemediklerini başkalarına dağıtmıyorlar.


Tarife geçecek olursak; bir litre sütün içine bir yemek kaşığı gerçek salep tozu atın. Yarım çay bardağı gül suyu, iki kaşık bal ve bir kaşık da gerçek kaymak ilave edin. Tüm bunları bir tencerede orta ateşe kaynatın. Hep aynı yönde karıştırın. Kaynayınca kısık ateşe alıp, bu sefer de 20 dakika boyunca savurarak karıştırın. Sonra altını kapatın ve 15 dakika da altı kapalı suvurarak karıştırın. Sonra soğumaya bırakın. Soğuyunca buzluğa koyun. Yarım saat sonra çıkarıp tekrar çırparak karıştırın. Dört, beş kez aynı işlemi tekrarlayın; karıştırın, çırpın dövün. Artık karıştıramayacagınız, dövemeyeceğiniz duruma gelene kadar bu işlemi yapın.


İşte size binbir emekle yapılmış gerçek lezzet. Olay nedir biliyor musunuz! Bu tarife göre yapılmış dondurma ile satılan dondurmalar arasındaki şifa ve maliyet farkını idrak edebilmek. Bu tarife göre yapılmış dondurmayı market dondurması fiyatına almaya çalışırsak bu tarifi yapacak insan bulamayız. Ben bu yüzden şerbet satışlarını durdurdum. Ben bu şekilde dondurma yapıp satmıyorum. Ama yapmaya gönüllü olan olursa farkı bilerek hakkını vererek teşvik ederim.


Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın...

Yorumlar (1)
RkyDedeoglu
Posted 17.8.2020 19:27:14 Cevapla

Gerçek dondurmanın tadını asla unutamam.sizin verdiğiniz tarifle değil ama gül suyu haricindeki malzemelerle cokca araştırarak kendim yapmıştım.gercekten markettekiler dondurma değil zaten ama dışarıda satilanlarin bile yanından geçmez.

Yorum Bırak