Bu yazımda sizlere hem sağlıklı hem de unutuldu, unutulacak bir tatlıdan bahsetmek istiyorum “Muhallebi”


Arada özel yemekler yaptırdığım bir bayana kendi nöbet şekerimi ve malzemelerimi götürüp mahlebi yapar mısın dedim. Bana supangle yapacağım mı dedi? Yok muhallebi dedim. Tamam puding yapacağım, çocuklar çok sever dedi. Profesyonel aşçılar bile muhallebi yapmayı bilmez oldu maalesef!


Geçmişte çok farklı türde muhallebi yapılırdı. Hatta etli muhallebi çeşidi bile var. Evlerde su muhallebisi, bici bici sıklıkla yapılan tatlılardandı. 15. yüzyıl Osmanlı hekimi Şirvani’nin kitabında muhallebi tarifleri var. Onun verdiği etsiz tarifte tereyağı en son dökülüyor muhallebinin üstüne. Rahmetli annem de öyle yapardı. Sıcak yenilirse bu şekilde oluyor. Üzerine gül suyu, yasemin suyu, portakal çiçeği suyu dökülen muhallebi çeşitleri genelde soğuk tüketilir.


Eskiden muhallebi hastalara verilirdi. Bebeğin anne sütünden sonra ilk besiniydi. Batılı gezginlerin kitaplarında da çokça geçer. 19. yüzyıl sonuna ait bir İngilizce yemek kitabında da ''Ramazan Pastası'' adıyla üzerine gülsuyu veya yasemin suyu dökülen muhallebi tarifi bulunur.


Muhallebi yaparken çiçek suları kullanılıyor. Yasemini Türkiye de ilk kez ben distile ettirdim. Hep unutulmuş çiçek suları! Muhallebi ağır ateşte pişen bir tatlıdır. Efsanevi bir tatlıdır. Varsa gerçek vanilya kullanılır. Bağırsaklar için çok faydalıdır muhallebi. Mideyi rahatlatır ve tok tutar. Libido kaybında etkilidir. İtibari yüksek bir tatlıydı.


Benim tarife gelince;

İki tane damla sakızını havanda dövün. Tencereye iki bardak süt koyun. İçine varsa iki ıtır yaprağı katın. Kaynayınca damak tadınıza göre bal ya da nöbet şekeri katın. Yarım bardak pirinç ununu suyla ezip bulamaç haline getirin ve azar azar karıştırarak süte yedirin. Devamlı karıştırarak kısık ateşte 15 dakika pişirin. Ateşten almadan bir kaşık tereyağı ve sakızı ekleyin. En üstüne de 4 kaşık gül suyu serpin.


Afiyet, şifa olsun...

Yorumlar (1)
Sabire Kavutlu
Posted 11.5.2020 15:52:11 Cevapla

Selamunaleykum bardak olcusu cay mi su bardagi mi acaba?

Yorum Bırak