Turşuda en önemli hususlardan biri de meyve ya da sebzeyi sıkı sıkı dizmek. Öyle bir dizeceksiniz ki; iki gün sonra sebzeler havada yüzmeyecek.


Osmanlı’da meyve turşuları da çok yaygın. Öyle yalnız meyveleri dizmekle olmuyor! Çoğunu önceden çok kısa haşlamak gerekiyor. Haşlamadan önce de çentik atmak gerekiyor. Centiksiz olmaz!


Meyve turşuları ekşi/tatlı oluyor. Ben size armut turşusu tarifi vereceğim. Osmanlı’da salata pek yok, turşu çok daha yaygın.


Armut turşusu için 4 tane armutu alın. 4 veya 5 yerinden eşit ve derin centikler atın. Sonra 5 dakika çok kısık ateşte suda haşlayın. Soğuyunca kavanoza koyun. Üstüne 4 bardak su ilave edin ve varsa 1 su bardağı armut sirkesi veya elma ya da beyaz üzüm sirkesi katın. Suyu kavanozun ağzına kadar dolu olacak. 1 silme çorba kaşığı da tuz atın. Kavanozun ağzını sıkıca kapatın ve karanlık serin yere alın. Beş gün sonra ters çevirip, 10 gün de bu kapağı alta gelecek şekilde bekletin.


15 gün hiç açmayın. 15 gün sonra olur. Çağla turşusunda da çok az kaynatma var. Her meyveden turşu yapabilirsiniz. Ayva turşusu ayrı bir şifadır. Şeftali, çilek ve yaban mersini turşusu da çok değerli.


Kuru meyvelerden de turşu yapımları var, ben henüz denemedim! Ama deneriz bir gün! Üzüm turşusu da tamamen unutulmuş şifalı bir turşu türü. Üzüm turşusu da kısa bir haşlama yöntemiyle yapılıyor ve kansızlık için süper.


Evinizden doğru yöntemlerle yapılmış meyve turşularını eksik etmeyin...

Yorumlar (1)
Gülten ak
Posted 8.11.2019 18:01:44 Cevapla

Armutlu parçalara ayıracak miyiz bütün mu koyacağız acaba

Yorum Bırak