Tarife geçmeden önce belirtmek isterim ki; şifalı bir sirke elde etmek istiyorsanız, en az 1 yıl sabır etmelisiniz.

Gelelim menekşe sirkesinin şifasına; Mesnevilik inancında, insan nefsinin çeşitli emarelerini anlatmak için cihan bahçesinden örnekler verilir. Mevlana’ya göre; menekşe sapının inceliği, boyunun kısa oluşu, taç yapraklarının yere paralel ve de boynunun eğri oluşundan dolayı; “Aşık-ı Derun” yani kara sevdayı temsil ediyor. Aynı zamanda hoş kokusunu ve mor renginin güzelliğini, hakkın nefesinden aldığı inancı da var.


Değerli hekimler; Sabuncu ve İbni Sina tarafından savaş sonrası ani organ kayıpları, ansızın büyük acı haber ve kara sevda yüzünden beden, ruh dengesi bozulan insanların tedavisinde yıllar yılı kullanılmış çok değerli bir sirke.


Mevsiminde koklanmasının ve yağının, sirkesinin ve de şerbetinin sayısız faydası vardır. Zarifliğine rağmen soğuğa dayanıklı oluşu, kaya gibi yerlerde sürgün ata ata büyümesi onu Hz. Ömer’in “Hiddet göstermeksizin güçlü, alçaklık göstermeksizin nazik ol” sözünün tam muhattabı yapar. Kurutup çayını da içersiniz.


Evet, işte tarif! Öncelikle kokulu kır menekşesi bulmalısınız. Sirkeyi kuracağınız cam kabın içinde üç su bardağı kokulu menekşenin üstüne üç bardak sıcak su dökün ve bir de limon sıkın. Bu karışımı 24 saat bekletin ve akabinde süzün. Süzdüğünüz bu suya üç silme kaşık bal ve iki bardak taze menekşe ve de bir su bardağı ev sirkesi ekleyin. İşte menekşe sirkesinin kurulumu bu kadar.


Gelelim sonrasına. Menekşeler dibe çökene kadar üç ay boyunca sabah akşam karıştırın. Çiçekler dibe çökünce varsa herhangi bir sirke anası ekleyin. Bu halde 6 ay beklesin. Sonra süzün ve şişeleyin. Şişelenmiş halde bir 3 ay daha bekletin. İşte size menekşe sirkesi!


Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın...

Yorumlar (5)
Zerrin Çevik
Posted 3.5.2020 01:26:47 Cevapla

Merhabalar kır menekşe sirkesinin tarifiyle nane sirkesi yapılabilirmi? Teşekkür ederim emeklerinize sağlık

Yorum Bırak