Kara çam ve kozalağı çok şifalı. Bugünlerde kozalaklar oluyor. Şimdi tam vakti. Kozalağın balla şurubunu yapmalısınız. Balı kaynatma günümüzde kötü bir şey olarak anlatılsa da, tarih balın kısık ateşte kaynatıldığ ilaçlarla ve yemeklerle dolu. Selçuklu ve Osmanlı ilaç reçetelerinde balı çok kısık ateşte kaynatıyorlar. O yüzden ben gül reçeli, şerbet ve kozalak şurubu yaparken bolca bal kullanırım. Çoğu reçeli balla yaparım.


İlk kozalak şurubu yaptığımda insanlar hiç duymamıştı "zehirlenmesek bari” diyorlardı. Oysa kozalak çamın çok değerli bir meyvesidir. Şurubu yüzlerce yıldır yapılır. Alıp kullananlar şıfasını görünce hep ister oldu. Sıraya girdiler. Kozalak şurubu çok iyi bir öksürük şurubudur. Halk hekimliği ilacıdır. Akciğerler için iksirdir.  Bronşit, nezle, sinüzit, grip ve astımda çok faydalıdır. Özellikle sigara içinler mutlaka kullansın! Temizlik yapsın. Vücuda kuvvet de verir. O yüzden senetoryumlar hep çam ormanları içine kuruludur.


Tarife gelecek olursak; otuz tane yeni olmuş yeşil kozalağı ve üç tane de genç çam sürgünü, yani filizi toplayın. Hepsini tek tek sudan geçirin ve bir kaba koyun. İki limonu üstünlerine sıkıp suya yatırın. Üstüne çıkacak kadar su yeter. Bu şekilde iki gün boyunca her gün suyunu tazeleyerek bekletin. Üçüncü gün iyice süzün. Üstüne on bardak su koyup, bir tatlı kaşığı tane karabiber, iki çubuk tarçın, üç karanfil, bir çay kaşığı yenibahar, bir çay kaşığı çörek otu, üç hardal tohumu, bir çay kaşığı zencefil, bir çay kaşığı zerdeçal, dört kakule, iki funda yaprağı, bir kök havlıcan  katın.


Tüm bunları çok kısık ateşte dört saat kaynatın. Hafif kırmızımsı bir renk alana kadar kaynasın. İnmesine yakın bir limon sıkın ve sonra süzün. İçine damak tadınıza göre bal atıp bal kıvamına getirin. Onu kışa saklayacak baldır. Günde bir çorba kaşığını geçmeyecek şekilde hastalık halinde tüketin bu şurubu.


Çam  ağacının yaprakları, kabuğu hep şifa. Çam kabukları öğütüp yaralara serpilirse yara iyileşir. Hele çam sakızı; dünyanın en şifalı merhemidir. Elinde olan varsa bana da yollasın.


Bu vesileyle size bir tarif daha vereyim. Bir fincan birinci kalite badem yağı, 60 gram çam sakızı, 35 gram gerçek bal mumunu benmari usulü eritin. Alın size en şifalı yara, yanık merhemi! İşte bu kadar basit. Ama kimyasal merhem yapmak daha karlı olduğu için kimse bununla uğraşmak istemiyor. Ben organik bal mumu ile krem yaptım. Bir dua aldım bir dua aldım sormayın! Şaşkına döndüm. Demek ki dedim doğallık ve kalite her zaman kazanır. O kadar kimyasal kremin yapamadığını bir bal mumu yapıyorsa! Piyasadakiler neden bal mumu ile yapılmıyor diye sordum kendime Sonra olayı maliyete bağladım. Ucuz olsun, karlı olsun. İlaç sanayi, kozmetik sanayi için bu öncelik.


Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın...

Yorumlar (1)
Yorum Bırak