Olmamış, ham üzüme koruk denilir. Çok şifalıdır. Koruk suyu eskiden kıymetli bir serinletici yaz içeceği olarak tüketiliyordu. İnsanda baş ağrısına neden olan bedendeki zararlı maddeleri, özellikle ağır metali atar. Beyni temizler, arınma sağlar, vücuttaki buharı atar, görme duyusunu, tat duyusunu geliştirir ve sindirimi rahatlatır.

Bu arada baş ağrısı doğal beslenme ile doğrudan ilintilidir. Başı ağrıyan beslenmesine çok dikkat edecek ve koruk suyu içecek.

Koruk suyu için 1,5 bardak koruk, yani olmamış üzüm toplayın. Saplarını sakın atmayın çünkü onları da kullanacaksınız. Taneleri elinizle iyice ezin. Ardından havanda dövün. Tane ve saplarını bir tencereye koyun. Üzerine 3 bardak temiz su dökün ve kısık ateşte 1,5 saat kaynatıp sıcak sıcak şişeleyin.

Bu suyu ihtiyaç olduğunda bamya gibi yemeklere ve salatalara katabilirsiniz. İçine bal katıp serin serin soğuk halde için. Bu ballı hali koruk şerbeti oluyor.

Biliniz ki 3 tane kutsanmış meyve var. Bunlar üzüm, incir ve hurma. Bunların ham halleri ayrı birer şifa. Ömür sermayesidir koruk suyu, ömrünüze ömür katar.

Afiyet sağlık olsun...

Yorumlar (0)
Henüz bir yorum yok. Düşüncelerini paylaşmak için yorum bırak.
Yorum Bırak