İsabella üzümünün rengine bakın! Sevgili Sükran hanım tarifimle sirkesini kurarken çekip yolladı. Amacımız yöresel, sürdürülebilir ve doğal ürünler teşvik etmek. Unutulmuş, kıymeti bilinmeyen, yok olan ya da yenilmez sanılan pek çok şeyi değerlendirmek. Özellikle yabani türlerden sirke, şerbet, şurup, sos vb. yapabilmek.


Maalesef günümüzde hiç çilek içermeyen çilekli dondurmalar yapılıyor. Bu konuda öyle başarılılar ki; yaban mersini aroması, gerçek yaban mersininden daha güçlü yaban mersini kokuyor ve daha leziz! Yiğidi öldür hakkını yeme! Çok büyük bir başarı var ortada. Tütsülenmiş et diye hiç tütsülenemiş et satılıyor ve daha leziz!


Neyse sizi konuyu daha fazla uzatmadan bir an önce dokusu, tadı ve kokusu ile üzümlerin şahı isabella'dan pekmez yapımı tarifine geçeyim. Tabiki başka üzüm türlerinden de yapabilirsiniz. Bu arada altını çizmekte fayda var; üzüm sirkesini mutlaka susuz yapın. Tanelerini ayırın ve mıncıklayıp kurun.


Bu arada ben kül faydalı, mümkünse yapay kostik kullanmayın; sabunu külle yapın dedim, işitmediğim kalmadı. Geçmişte yiyeceklerde kullanılan kül kimyasal kostikden daha zararlıymış! Bakın küle yapılan hakarete! Bir şeyi zorluğundan yapamamak ayrı, kötülemek ayrı. Külün şifasını deyindik önceki yazılarımızda. Bugün de size külle yapılan üzüm pekmezi tarifi vereceğim.


Bana göre güneşte yapılmış pekmez, soğuk sıkım pekmezden yüz kat daha değerli. Soğuk sıkım pekmez satacağım diye yüzlerce yıl önce yapılanı kötülemenin alemi yok! Yeterki metod doğru olsun. Konuyu yine uzattım, tarife geçiyorum.


10 kilo kadar üzümü yıkayın. İçine iki kaşık temiz kül atın. Bu şekilde üzümün suyunu karıştırıp ezerek sıkın. Elek yardımı ile süzün. Sonra tencerede orta ateşte 1 saat ya da koyu kıvama gelene kadar pişirin. Çok düzenli altını karıştırın pişirirken. Sonra atın güneşe. Her gün karıştırarak 4 gün de güneş pişirsin onu ki sonsuz şifasını alsın güneşin. Şimdi siz hangisini tercih edersiniz? Soğuk sıkım pekmez mi, yoksa aslına uygun yapılmış geleneksel pekmezi mi? Az kaynatma ve güneş temel kriter olsun yapımında. Saatlerce kaynatma yok! Güneş yardım edecek size. Üzüm ve güneşin eşşiz şifası birleşecek.


Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın...

Yorumlar (0)
Henüz bir yorum yok. Düşüncelerini paylaşmak için yorum bırak.
Yorum Bırak