Helva, dünyaya antik Hindistan’dan yayılmıştır. Çoğunlukla yapımında tereyağı kullanılmasına rağmen, zeytinyağı da tercih edilmektedir. Osmanlı sarayında helva özel bir yere sahiptir. Keyfin, sevincin, bilimin, kültürün, şiirin, nüktenin, tanışmanın, kutlamanın aracıdır.

Helva sohbetleriyle aydın kişilerin yetişmesine vesile olmuştur. Şair Nedim’in edebiyat tarihinde önemli bir kişi olarak ortaya çıkmasına sarayda düzenlenen helva sohbetlerinin rolü çok büyüktür. Helvacılar, saray mutfak protokolünde üçüncü sırada temsil edilirmiş.

Helva yapımında genel olarak tatlandırıcı olarak bal veya pekmez kullanılırmış. Uzun kış gecelerinde bizzat padişah tarafından “helva sohbeti davet tezkiresi” adı altında davet mektupları gönderilmiştir. Helvanın yapımı basit değildir. Kavurmak zaman ve sabır isteyen bir iştir. Kısık ateş mutlaktır. Devamlı çevrilerek kavrulmalıdır.

İrmik helvası için malzemeler;

2 su bardağı irmik, 150 gr. tereyağı veya margarin, 1 çay bardağı çam fıstığı, 4 su bardağı süt, 3 tepeleme çorba kaşığı bal ve tarçın.

İrmiği ve fıstığı birlikte kısık ateşte kavurun. İrmiği kavurduktan sonra tencereyi kenara alıp biraz soğumasını bekleyin. Ballı süt şurubunu irmiğe ilave edin. Şurup için sütü 60 dereceye kadar ısıtıp içinde balı ertin. Sonra Helvayı kevgirle alt üst ederek havalandırın. Akabinde tenceresinin kapağını kapatıp 10–15 dakika demlendirin. Bir kez daha kevgirle karıştırarak tanelendirin. Üzerine tarçın ve bol ceviz serpin. Yemeye hazırdır.

Helva-i Hakani ve sabuniye tarifi de vereceğiz ileride. İlaçtırlar! Bal ve kaymakla yapılır. Sultan II. Murat’ın hekimi Muhammed Bin Mahmud Şirvani helva tarifleri vardır. Kitabında yazar. Afrodizyak etkisi vardır helvaların. Helva sağlıklı mıdır? Sağlıklı yaparsan çok sağlıklıdır. Sağlıksız olsa döneminin en ünlü hekimi Şirvani’nin kitabında yer almazdı. Kavurma, sağlıklı unun çok kısık ateşte uzun süre kavrulması şifalı bir işlemdir. Kek, puding karamel yapmaya benzemez. Karıştırma ötesidir. Çırpma ötesi. Helvaya burun kıvırıp chesecake filan yeyince sağlıklı beslendim sananlara duyurulur.

Saygı ve sevgilerimle...

Yorumlar (1)
sezen dalmış
Posted 12.10.2019 09:11:07 Cevapla

harika ötesi. ne güzel şeyler paylaşıyor ufkumuzu açıyorsunuz. Allah razı olsun

Yorum Bırak