Arada bir Mevlevi mutfağı hakkında da yazılar yazmak istiyorum. Çünkü dervişler için yemek yapmak ve yemek yemek ibadet sayılıyor.


Mevleviler için helva çok kutsal. Sütle, balla, pekmezle yapılıyor. Tatlı eskiden şifa niyetine yeniyor ve şerbeti balla yapılıyor. Balı suyla seyreltip tatlı şerbeti yapıyorlar. Misal tam buğday unundan revani yapın. Şerbetini de balla yaparsınız. Sekerparenin şerbeti de balla güzel olur. 2 bardak balı 3,5 bardak suyla sulandırırsanız bal şerbeti elde etmiş olursunuz.


Şu bir gerçek, tibbi yani gerçek bal çok pahalı. Tatlı şerbetinin şekerle; hele rafine şekerle yapıldığında maalesef tatlı ilaç vasfını yitirmiş oluyor. Eskiden ilaçtı ama!


Selçuklu ve Osmanlı döneminde bal, pekmez suyla sulandırılır ve şerbet yapılırmış. Zaten o dönemlerde baklavanın orjinal şerbeti de balla elde ediliyor.


Dönelim asıl konumuza. Mevlevi mutfağında sufiler için helva, üzüm ve üzüm sirkesi çok kıymetli. Bu anlamda sirkencubin de çok önemli. Bu sıraladıklarım tekkelerin vazgeçilmezi.


Kitabımız Kur’an-ı Kerim'de gökten inen yiyecekler arasında helva var. Bu helva hangi helvadır tam olarak bilinmiyor. Ama çevirisi “kudret helvası”


Neyse ben size çok şifalı pekmez helvası tarifi vereceğim.


Yarım su bardağı pekmezle bir bardak suyu bir tencerede karıştırın. Sonra altını yakıp kısık ateşte sürekli yavaş yavaş  karıştırarak ısıtın. Bal ile şerbeti de böyle yapacaksınız. Yavaş yavaş karıştırarak ısıtma işlemi. Ama sakın kaynatmayın. Sonra bir kenara alın. Ayrı bir yerde 2 kaşık tereyağını eritin ve eridiği an yağı hiç yakmadan 1 bardak sağlıklı un ilave edin. Sonrasında karıştırmaya devam edin. Kısaca yaklaşık 20 dakika kavurun malzemeyi. Sonra üzerine pekmezli suyu dökün ve un suyu çekene kadar işleme devam edin. Helva suyunu çekince tencerenin kapağını kapatıp 5 dakika dinlendirin. Ardından üstüne bol ceviz serpin. İşte size hastayı ayağa kaldıran bir tarif.


Bir sonraki şifa yazımda görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın...

Yorumlar (2)
Yorum Bırak