Bu değerli reçel ham incir, bal, çubuk vanilya, çubuk tarçın, karanfil ve iç cevizden oluşuyor. Vanilya çok değerli bir bitkidir ama paket vanilya diye satılan vanilin ile aynı şey değildir!

Keklere katılan vanilin kimyasal tozdur. Vanilya ile alakası yoktur. Gerçek vanilya pahalıdır ama imkanınız varsa reçellere kullanmanızı tavsiye ederim. Şerbetlerde de kullanabilirsiniz. Düzenli kullanımda baktığı her şeyi parlatan bir ışık saçar kişide. Vanilya ile yapılmış şifalı şeyler içten besler insanı. Vanilyalı reçeller içimizdeki durgun elektriği atıp topraklama yapar.

Beslenmeyi temel alan geleneksel Hint tıbbı, Batı tıbbından daha hızlı işler bu yüzden. Vücutta var olan bazı donanımları geri kazanmak için vanilya gibi çiçeklerden destek alın. Koku bebeklerin tanıdığı ilk şeydir. Vanilya kokusu da güçlü anılar ve duygular yaratır. Kozbik bağ için. Besinler kişisel gelişim yoludur. En iyi kişisel gelişim yolları besinlerdir. Zihinsel rahatlama sağlarlar. İçeriden besler insanı. Kendinizi fark ettirmeye uğraşmadan fark edilirsiniz.

Az şekerli ya da beyaz toz şekersiz reçel yapmanın farklı formüllerini kullanıyorum. İçinde çok zor metodlar da var. Ben size en pratik yolunu anlatacağım şimdi! En zoru ise şekersiz gül reçeli yapmaktır.

Geçenlerde ham incir reçeli yapmıştım. Tarifi onun üzerinden vereceğim. Diğer meyvelere de aynı metodu uyarlarsınız.

1 kilo ham yeşil incirleri ikiye bölun ve 20 dakika kısık ateşte haşlayıp beyaz sütünü akıtın. Ayrı bir yerde 4 su bardağı suya iki çubuk tarçın, 1 su bardağı iç ceviz, 1 çubuk vanilya, 4 adet karanfil koyun ve kısık ateşte 20 dakika pişirin. 20 dakikanın sonunda çubuk tarçın gibi içindeki diğer tüm baharatları alın ve bu suya incirleri ekleyin. Ve sonrasında yarım saat kısık ateşte pişirin. Ocaktan alınca içine 5 damla limon suyu ve 1 su bardağı soğuk sıkım herhangi bir pekmez ya da elma özü veya karadut özü ya da bal katın. Akabinde bunu güneşe arz edin ve 3 gün de sabah akşam karıştırarak güneşte pişmesini sağlayın.

Son söz olarak, reçel sularınızı cevizle kaynatın veya fındıkla kaynatın. Ceviz veya fındık reçellerinize güzel aroma verir ve çok şifalı yapar.

Afiyet sağlık olsun...

Yorumlar (0)
Henüz bir yorum yok. Düşüncelerini paylaşmak için yorum bırak.
Yorum Bırak