Öncelikle hepinize iyi bayramlar diliyorum. Benim size bayram hediyem çok şifalı bir çiçeğin dolmasının tarifi olsun! Unutulmuş bir dolma. Gülhatmi çiçeği dolması. Gülhatmi medikal sektörünün vazgeçilmez  çiçeğidir. Çayı, sirkesi çok kıymetlidir. Ve tabiki dolması da!


Dolması için önce normal dolma içi hazırlayın. İster bulgurlu, ister pirinçli. İç pişsin. Gülhatmi çiçeklerinin sap kısmında iki kat yaprak vardır. Bu yaprakların ikinci katmanını soyup, birinci katmanını bırakın. Çiçeğin içindeki polenli kısmı da çıkarın. Sonra da çiçekleri içle doldurun. Üzerine zeytinyağı gezdirip çok kısık ateşte yarım saat pişirin.


Çoğu insan gülhatmi çiçeğini her gün görse de şifasanı bilmez. Adını da bilmez. Bademcik ve nezle tedavisidin de etkili bir çiçektir. Dolmayı sizin için yapıp resmini çeken Ayşe Saka'ya teşekkür ediyoruz. Boğaz ağrısında 20 gram gülhatmi, 100 gram suda haşlanıp günde üç bardak içilir. Reçeli öksürük için iyidir.


Eski kitaplarda geçen bir tarif daha vereceğim. Çiçeğin yapraklarını cam şişeye doldurun. Yarısı çiçekle dolsun. Üzerine üzüm sirkesi koyun. Evin güneşe bakan kısmına karışımı ağzı kapalı olarak güneşin tam altına değil de güneşe bakan kısmına yerleştirin. Bu konumda güneşte 1 ay pişsin. Her gün karıştırın tabi. Sonra aç karnına bir kaşık tüketin. Ya da tonik olarak yüzünüz için kullanın. Saç kremi olarak da çok etkilidir. Saçınıza dökün ve 5 dakika bekletip saçlarınızı durulayın.


Hatmiçiçeği Osmanlı saray hareminin saç kremiydi, çilt temizleyicisiydi. Gül kadar olmasa da çok kıymetliydi. Gül ise islam dinimiz için önemlidir. Tevrat’da bile geçen bir çiçek. Büyük kitaplarda yer almış. Zend Avesta'da geçer. Gül de tarihte yemek olarak kullanılmış. Henüz gülün yemek tariflerini yapmadım. En basiti dolmaya katmaktır gül yapraklarını. Bakın gül suyu göz ve kulak damlasıydı eskiden Uterus anüs iltihabında ise sirkesi kullanılırdı. Mide yarasına sirkesi de suyu da iyi gelir. Nebatlar ilmi önemli.


Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın...

Yorumlar (1)
Yorum Bırak