Biraz da meyve sosu, çiçek sosu yapımına değinelim. Bizde pek bilinmez ama yabancılar çok yapar. Meyve ve çicek soslarını dondurma, pancake, krep, waffle, cheesecake ve salatalarda bolca kullanırlar.

Reçelden farklı olarak içine nişasta girer. Az kaynatılır ve sirke katılır. Bundan dolayı reçele göre daha sağlıklı olduğu söylenir. Size tavsiyem organik pirinç ya da patates nişastası kullanın.

Ben gül yaprağı sosu yaptım ama siz aynı tarifi böğürtlen, kızılcık, çilek gibi meyvelere birebir uygulayabilirsiniz. Her meyvenin sosu olur. Gül sosu müthiş mesela.

Çiçeklerle yemek pişirmek başka bir güzel. Güçlü aroması ve tatlı tadı nedeniyle güller yemek pişirmek için favori bir çiçektir. Hintliler pek yapar. Gül soslu dondurma! Soslar koyu, kremsi bir halde olur. Kır menekşesinden de yaparsınız. Çok çok kıymetli bir çiçek ama Türkiye de menekşe satılmıyor. Gül, menekşe, leylak! Üçü mucize. Bunları kurutup mutlaka baharat olarak kullanın

Gelelim özel tarife;

2 bardak kurutulmuş ve ince doğranmış rose demescane gül yaprağı (beyaz kısımları kesilmiş)
Yarım bardak çekilmiş kaya şekeri.
1 yemek kaşığı nişasta.
3 yemek kaşığı limon suyu
3 bardak gül suyu.

Yapılışı;

Tüm malzemeleri yarım saat kısık ateşte kaynatın ve köpüğünü temizleyin. Koyu kremsi hale gelince de altını kapatın ve sıcak sıcak kavanozlayın. Soğuduğunda dilediğiniz zaman kullanın.

Afiyet şifa olsun...

Yorumlar (0)
Henüz bir yorum yok. Düşüncelerini paylaşmak için yorum bırak.
Yorum Bırak