Bu yazımda size bal sirkesinden bahsedeceğim. Bu çok önemli sirkeyi Türkiye'de pek bilen yok ve maalesef doğru düzgün yapan da yok.

Bal şarabı olsun, bal sirkesi olsun bunlar dünyada yüksek fiyata satılan çok çok kıymetli ürünlerdir. Maliyetli olduklarından yapanı da bileni de azdır. Öncelikle kullanacağınız bal çok kaliteli olmalı. Öyle sadece tek balla da olmaz. Doğal sır da kullanmanız lazım. İnternette genel tarifleri "bas suya balı" şeklinde olsa da olay öyle değil. Bal sırrı kullanacaksınız.

Peki "sır" ne? Bal olgunlaşınca, arı balın üstüne ince bir zar yapıyor. Yani balı mühürlüyor. Bu mühür bal, balmumu, propolis ve polen içeren çok özel bir şey. Adı da "sır"

Evet ben bal sirkesi kurdum. Balları da bana Salih bey getirdi. Bu ballar çok özel. Aminoasit bakımından çok zenginler ve şekersizler. Salih bey bu balları Ordu Perşembe yaylasında araba bile gidemeyen bölgelerde üretiyor.

Gelelim bu özel tarife;

3 litre kavanozun dörtte biri karakovan balı, 50 gr. arı ekmeği, dörtte biri sır, kalanı su. İçine bir çay bardağı üzüm sirkesi. 4 ay boyunca her gün karıştırın. Sonra süzün ve 6 ay daha bekletin. Bazı tariflerde bal sirkesi için elma, elma suyu yazsa da saf olacak. Elma suyu vb. fermentasyonu hızlandırıyor ama o zaman da saf bal sirkesi olmuyor. Dolayısıyla saf bal sirkesi elde etmek istiyorsanız elma vb. katmayın. Elma ilave ederseniz ekonomik olur ama işte o zamanda ballı elma sirkesi yapmış olursunuz; saf bal sirkesi değil.

44 derda deva olan bal sirkesi kuvvet verir, tokluk hissi uyandırır, öksürüğü keser, iyi bir alkali ortamla damarları etkin bir şekilde temizler. Çok önemli bir drog'dur. Diger sirkelere göre daha üstün olan bal sirkesi devayı ilaçtır, doğal şifa iksiridir.

Afiyet sağlık olsun...

Yorumlar (2)
Erhan Mutlu
Posted 7.8.2019 14:19:15 Cevapla

Merhaba, Tarif için teşekkürler, Bal sirkesinde bal ayrı sır ayrı kullanmak yeribne direk kara kovan balını sırlanmış petek olarak kullansak olmaz mı?

Merve Şafak
Posted 19.10.2019 22:41:20 Cevapla

Arı ekmeği nedir?

Yorum Bırak