Arpa dünya tarihinde ilk kültüre alınan bitkidir. Bu yazımda sizlere arpa sirkesi tarifi vereceğim. İlkel bir arpa sirkesi tarifi bu!


2 litre su, 1 kilo arpa kırması, 2 litre mayalık sirke ve 1 tepeleme kaşık ham bal. Tüm bu karışımı cam bir kapta iki ay boyunca sabah akşam hep aynı yönde, örneğin solda sağa doğru karıştırın. Sonrasında kendi haline bırakın ve 6 ay güneş görmeyen serin bir yerde dinlendirin. 6 ay sonra süzüp kullanın.


Arpa sirkesi böbrek taşı ve bağışıklık sistemi için ideal bir sirkedir. Eskiden ekmek arpadan yapılıyordu. Sonra hayvan yemi oldu. Bir de bira ve viski yapılıyor tabi ki.


Antik dönemde Mısırlılar arpadan acaip sirkeler, içkiler yapmışlar. Keşişlerin işi arpa. Maltını damıtıyorlar. 50 günlük katı gıdanın yasak olduğu oruçlarında arpa maltı tek gıdalarıymış. 50 günlük oruç bugün ölüm orucudur ama keşişler bu oruçtan daha da sağlam çıkmışlardır.


Keşişleri takip edin! Dirençlidirler. Hiç birinde demans vb. görülmemiş. Piramit inşaatlarında çalışan işçilere de arpalı içecekler verilmiş. Arpalı içecekler mide ve uterus rahatsızlıklarında kullanılıyor. Meme kanseri tedavisinde de. Bronşiyal öksürükler için kullanılıyor. Bizdeki ocaklar da siğil tedavisinde kullanmış arpa sirkesini. Kurdeşende, cilt hastalıklarında arpa kullanılıyor.


Yemek sofralarında suyun yer alması çok yeni aslında. İnsanlık tarihinde yemek sofralarında su yok! Eski zamanlarda fermente içecekler, arpa suyu, bira, sirke, şerbet, şurup, hoşaf, ayran türü şeyler içilmiş. Bağırsakları iyiymiş o yüzden iyiliğin peşinde olmuşlar. Günümüzdeki kadar ben merkezli, kendi için yaşamaya çalışan insanlar olmamışlar.


Dua alın mutlaka! Dua almaya çok ehemmiyet verin! Dua almazsanız hayat çok güçlü bir şekilde öcünü alır sizden! Dua alın ve aromotreapiyi bırakmayın!


Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle dua ile kalın...

Yorumlar (0)
Henüz bir yorum yok. Düşüncelerini paylaşmak için yorum bırak.
Yorum Bırak