Soğuk algınlığı, grip, kalp ve damar hastalıklarına çok iyi gelir. Yüksek kardiyovasküler risk faktörleri olan hastalarda pozitif metabolik etkilere sahiptir. Bu hastalar mutlaka kullansın. Alıç sirkesi, dünyada kalp aritmisini tedavi etme potansiyeli nedeniyle büyük ilgi görmektedir. Çok eski bir meydir. Alıçın meyve olarak tüketiminin konjestif kalp yetersizliğinin erken dönemlerinde olumlu etkisinin olduğu binlerce yıl önce Eski Yunan’da belgelenmiştir. Kalp toniği olarak ilk yüzyıl Roması'nda kullanılmıştır. Yunan herbalist Dioscorides de kullanmıştır. İsviçreli ünlü doktor Paracelsus (1493–1541) çok kullanmıştır. Antiglisemik etkileri vardır. Tansiyonu düşürüyor ve kalbin iş yükünü kolaylaştırıyor. Ortaçağ'da İngilizler besleyici diye çocuklarına yediriyor.

Gelelim alıç sirkesi tarifine;

Etkili bir alıç sirkesi için hem kırmızı hem de sarı alıca ihtiyacınız var. İkisini birlikte kullanacaksınız. Mutlaka yaprağını ve çiçeğini de ilave edin. Münkünse meşeden yapılmış fıçıda fermente edin. Yoksa küp, yoksa cam da olur. Bu 4 litrelik fıçı veya küp veya cam kabın yarısı alıç, üstü elma suyu olsun. 2 kaşık tepeleme bal, 1 bardak da üzüm sirkesi ilave edin. Tabi alıçları tek tek taşla ezmiş olmalısınız. İçinde 10 tane de alıç yaprağını olsun çünkü yaprağı da çok kıymetli. Tek alıçla olmaz! İçine biraz da kurutulmuş alıç çiçeği atın. Alıç çiçeği çok önemli. Meyvesinden daha da önemli diyebilirim. İyi bir alıç sirkesi 2 yılda olur. Tentürü ise 6 ayda olur.

Bu arada ben sirke tarifi veriyorum. Sirke yapmayı hiç bilmeyip ilk kez yaptıklarından ikide bir bana danışan insanlar bir bakıyorum netten 4,6 ay sonra sirke satmaya başlıyor. Bunun uzun soluklu bir iş olduğunu anlatamadık.

Saygı ve sevgilerimle...

Yorumlar (0)
Henüz bir yorum yok. Düşüncelerini paylaşmak için yorum bırak.
Yorum Bırak