Dünyada hiç çalışılmamış hidrosoller çalışıyorız. Osmanlı tıbbında tüm şifalar çiçeklerde diye çiçek sirkeleri, çiçek şerbetleri yapıyoruz. Çiçekler bir eczane.


Geçenlerde bayanın biri  menekşe sirkesinin fiyatını pahallı bulmuş bedavaya topladıgınız çiçeğin sirkesini satıyorsunuz diyor! Çiçeklerden sirke ya da hidrosol yapabilmeniz için en az bir kilo çiçeğe ihtiyacınız var. Bir kilo kır menekşesi toplamak ne demek biliyor mu acaba! Haftalar sürüyor toplaması. İnsan ve hayvan basmamış yerlerden toplayacaksınız ki hayvanlar yememiş olsun. Tek tek topluyorsunuz ve birikmiyor bir türlü. Para ile toplatıyorsunuz.


Örneğin portakal çiçeği gibi çiçekleri toplamak çok zor. Toplayanın eli perperişan oluyor. Zaten vüris nedeniyle toplayacak insan da bulunmuyor. Kimse bu işleri basit sanmasın!  Çiçeklerdeki şifa hiç bir yerde yok. Bugünlerde akasya çiçeğinden şerbet ve sirke yapmaya çalışıyorum. Siz de yapın. Sizi depresyondan, ümitsizlikten koruyacak çiçek sirkeleri. Beyin ve ruh saglığı için mecbursunuz çiçeklere. Yoksa hastalıklar yakanızı bırakmaz. Karaciğeri çiçekler temizler.


Şimdi tam zamanı akasya şerbeti yapın. İki bardak akasyayı bir cam kavanoza koyun. Üstüne damak tadınıza göre bal dökün. Bir limon sıkın. Bir litre su koyun. Her gün karıştırarak en az beş gün mümkünse 3 hafta güneşte fermente edin. Şifalı çiçek şerbetleri böyle yapılır. Ağzı tülbentle örtülü olsun. Sonra süzüp için.


Helenas Herb firması akasya, leylak ve iğde damıtacak benim için. Şifaya vesile olacaklar. Akasya geleneksel tıpda çok özel bir çiçek. Kokusu şifa. Sirkesi ve şerbeti kaygıyı azaltır. Sinirlere çok iyi gelir. Grip ve soğuk algınlığına iyi gelir. Ateş düşürür akasya. Göz sağlığına ve bağışıklığa çok iyi gelir.  Hiçbir şey yapamazsınız kurutun, kışın çayını içersiniz. Şerbet ve sirke kadar etkisi olmasa da, o da iyidir.


Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle sağlıcakla kalın...

Yorumlar (0)
Henüz bir yorum yok. Düşüncelerini paylaşmak için yorum bırak.
Yorum Bırak