Tirit

Osmanlı'dan günümüze gelen bir yemektir. Tirit’in o dönemde varlığına dair şu olay anlatılır. IV. Murat zamanında Girit adasının alınması için yapılan seferlerin uzun sürmesi padişahı oldukça huzursuz eder ve sarayda Girit adını duymak istemediğini, söyleyenin kellesinin vurulacağını söyler. Aradan yıllar geçer ve ada alınır. Ancak bunu padişaha kimse söyleyemez. Bir gün sarayda ziyafet verilir ve yemeklerin arasında Tirit de bulunmaktadır. Sadrazam ziyafetten kalktıktan sonra padişah IV Murad’a “Tirit yedik, Girit’i aldık” diyerek en nihayetinde adanın alındığını söyler.” Topkapı Sarayı arşivinde 16. yy. ait olduğu tahmin edilen bir belgede mevsimlere göre verilen yemek listelerinde Tirit de bulunmaktadır.

Malzemeler

750 gr. dana kuşbaşı, 10 dilim bayatlamış ekmek, 1.5 litre su, 1 yemek kaşığı salça, 1 adet (piyaz doğranacak) beyaz soğan, 1 adet (kuşbaşı doğranacak) beyaz soğan, 150 gram tereyağı (salça için) 150 gram tereyağı (Tirit'in üstüne dökmek için) 1 yemek kaşığı yaprak pul biber, 1 tatlı kaşığı tuz.

Hazırlanışı

Bayat ekmeklerimizi irice parçalar halinde doğrayalım, tepsiye sererek fırına atıp; kızarıncaya kadar pişirelim. Diğer taraftan Tencerede etimizi ve soğanını ilave edelim ve suyunu salıp tekrar çekene kadar güzelce kavuralım. Ayrı bir tencerede tereyağını ilave edip erittikten sonra salçayı atalım ve kavuralım. Pul biberi, tuzu ve suyu da ilave ettikten sonra kaynamaya bırakalım. Pişen etimizi ve piyazlık soğanı ekleyip, bu şekilde yarım saat süresince kısık ateşte pişirelim. Hazırlamış olduğunuz ekmekleri tepsiye serdikten sonra karışımımızı ekmeklerimizin üzerine salalım. Biraz dinlendikten sonra afiyetle yiyebilirsiniz. Arzu edenler yoğurtla da servis edebilirler.

Afiyet olsun...

Burcu ARSLAN    

Yorumlar (1)
Yorum Bırak