Gastronomi ve Destinasyon Estetiği

Rivayetlerle biçimin tarif edildiği eski zamanlarda dünyanın düz bir tepsi gibi olduğuna inanılırmış. Rivayetinde ötesine korkuyla anlam yükleyenlere göre ise daha vahimi o tepsi öfkeli bir öküzün boynuzundadır ve öküzün her bir hareketinde depremler olduğu düşünülürmüş. İnsan soyunun tuzlu dalgalı derin sulara hükmüyle birlikte dünya yuvarlağı ufukta bir yok olan, bir var olan gemilerin yelken direğinde keşfolunur tekrar. Karadaki öküzün boynuzunda bir geminin yelken direğine konan dünyanın, kâinat boşluğunda asılı gaz bulutları arasında geoit biçimli bir yıldız tozu olduğuna kanaat getirilmiş durumda.

Yemek ve yer yön değiştirmek güdüsüyle yaşam döngüsünü sürdürürken, bildiğimiz dilin sınırlarına sığmayan zihinsel aktivite ve duygularımızı farklı dillerle zenginleştirip kullanırız. Belki de biraz da moda olduğu üzere. 

Gastronomi ve destinasyon kavramları bunlardan ikisi. Yemek yemeyi, yer ve yön değiştirmeyi estetik kılan bu iki kavram yemek ile gezmek öykülerini öykünmekten öteye vardıran gurmeakademi topluluğunun aşina olduğu kavramlar.

Gastronomi, destinasyon ve estetik adına keşiflerde bulunabileceğiniz sevgili dostum Ali ve değerli eşi Nilay’ın yönettiği eğitim ve paylaşım platformu Gurme Akademi’nin naçizane isim ve fikir ortağı olarak başarılarını ilgiyle uzaktan takip ediyorum. 

www.gurmeakademi.com‘daki fikir ve paylaşımları ile dünyamızı düz bir tepsi misali telefon tablet ve sosyal ağlarla sınırlamadan estetik keyiflere dönüştüreceğiniz kitap ve yayınlarda yakında. Şimdiden bir gurme sözlüğün de yolda olduğunun müjdesini vereyim. 

Şahin KAMBER 

Yorumlar (0)
Henüz bir yorum yok. Düşüncelerini paylaşmak için yorum bırak.
Yorum Bırak