Destinasyon Markalaşması

Destinasyon literatürde, doğal veya yapay çekicilikleriyle ziyaretçilerin varmak için yola çıktıkları yer olarak ifade edilmektedir. Markalaşma ise temelde, diğer seçeneklerden ayırt edilme amacıyla yapılan çalışma ürünüdür.

Günümüzde ulaşım maliyetlerinin azalması, satın alım gücünün görece artması, yazılı ve görsel medyada reklamın artması destinasyonları birbirine benzetmektedir. İşte bu noktada markalaşmanın önemi kendini göstermektedir. Sizi diğerlerinden ayıracak, hatırda tutacak, ziyaretçi tatmin düzeyini artıracak ve bağlılık yaratacak temel nokta, tüketici aklında edindiğiniz yer ve markanızın imajı olacaktır.

Markalaşma tabi ki bir süreç. Hükümetin, yerel yönetimin, bölge halkının ve işletmelerin beraber çalışmasıyla yapılabilecek bir süreç. Paydaşlardan birinin eksik olması bu süreci uzatır.

Barcelona veya Rio gibi suç oranı oldukça yüksek ama buna karşın önemli miktarda ziyaretçi gelmesinin ortak noktası şehir markalaşmasıdır. İyi bir pazarlama çalışması ve başarılı bir marka.

Ülkemizde "I love" ile başlayan ve sonuna şehir isimleri yazılarak meydanlara yerleştirilen maketler de bizim marka çalışmamız. Ne kadar özgün ne kadar başarılı…

Burak DALMIŞ

Yorumlar (0)
Henüz bir yorum yok. Düşüncelerini paylaşmak için yorum bırak.
Yorum Bırak