Adıyla Ters Düşen Şehir

İç Anadolu’nun bağrında, tarihsel olarak çok eski olsa da kentselleşme olarak daha çocuk bir şehirdir Eskişehir.

Dünyanın en zengin kralı olan Frig Kralı Midas’ın bir bildiği olmalı ki bugünkü Eskişehir bölgesine yerleşmiş. Tarih sevenler için bu anlamda, Yazılıkaya eşsiz bir değerdir.

Tur şirketleri İstanbul, Ankara ve İzmir’den günübirlik veya 1 gece konaklamalı turistik gezi düzenliyor. Plan hep aynı Porsuk, Odunpazarı Evleri, Kentpark, Balmumu Müzesi, Şelale Park. Ama Eskişehir bunun ötesinde emin olun..

Bir belediye başkanı düşünün ki en büyük dileği bozkıra denizi getirmek olsun. Ya da herkesin celalli bir şekilde yapma dediği tramvay hattından sonra teşekkür ettiği bir başkan. Yılmaz Büyükerşen’den bahsediyorum. Anadolu Üniversitesi Rektörlüğü görevinden sonra Belediye Başkanlığı yapan hoca. Yolda her an Büyük Hoca Yılmaz Büyükerşen’le karşılaşabilirsiniz. Bunun için bile şehir turu yapılabilir aslında. Zaten bilenler bilir Eskişehir için Cumhuriyet sonrası da iki dönem vardır. Hocadan önce ve hocadan sonra. Bununla beraber farklı siyasi mensupları da Eskişehir’e kültür ve sanat alanında katkılar yapmıştır aynı Burhan Sakallı gibi.

İki ucunda iki üniversite bulundurarak şehrin her yerinin canlı kalması sağlanmıştır. Günün her saati sokakta insan bulursunuz. Korkmanıza gerek yok herkesin canı sıkılmış iki tur atmaya çıkmıştır. Kar yağdığında çok hızlı organize olup beraber eğlenebilir halk ve öğrenciler. Öğrencisinin yerel ekonomiye katkısını bilen esnaf kazık atma amacı gütmez. Nüfusunun büyük bölümü öğrenci olmasına karşın, askeri personel ve esnaftan oluşur. Konuşmalarınız da sık sık bölünebilir üzerinizden geçen jet seslerinden ama insana korku değil huzur verir bu sesler. Yolda çekik gözlü insanlarla karşılaşırsınız bol bol. Uzakdoğulu sanılır insanlar halbuki Tatar'dırlar.

Çiğböreği, göbetesi, cantığı, tava lokumu gibi içi et dolu hamur işi yemekleri boldur. Üzerinde Kırım sembolü olan bir lokantaya girerseniz çekinmeden et işi yiyebilirsiniz. İçiniz rahat olsun evlerinde de aynı temizlikte yemek yaparlar.

Bir şehrin büyüklüğünün AVM sayısı olmadığının en net kanıtıdır Eskişehir. Toplam 4 AVM vardır ki bunlar da düşündüğünüz kadar büyük korkutucu değiller.

Gelenin gideni aratmadığı şehirdir burası. Sonuçta gelenler de gidenler de gurbet kuşu. Hep dinç hep diri. Yeniliklere açık ve kendini geliştiren şehir. Sorunları yok mu? Elbette var. Kişisel araçların artması yolları çekilmez yapıyor. Ama turist için çok önemli olduğunu düşünmüyorum. Şehrin bir ucundan bir ucuna yürümenin 1 saat sürdüğü bir şehirde bırakın arabanız kenarda kalsın. Dolaşarak, yürüyerek şehrin gençliğinden yararlanın. Gondola binmeden önce nereye park edeyim stresini yaşatmayın kendinize.

Sevgilerimle...

Burak DALMIŞ

Yorumlar (4)
DİLEK KAYA
Posted 24.2.2018 12:46:31 Cevapla

En güzel yıllarını Eskişehir'de yaşamış biri olarak yazınızı okurken duygulandım. Gerçekten ileri seviye bir şehir Eskişehir. Kaleminize sağlık :)

Gurme Akademi Yönetici
Posted 24.2.2018 12:46:31 Cevapla

Teşekkürler yorum için.

Ezgi Akın
Posted 13.3.2018 13:20:01 Cevapla

Dışarıdan bir göz olarak Eskisehir'imize boyle bakılması beni cok mutlu ediyor. Cok dogru tespitler. Kaleminize sağlık...

Gurme Akademi Yönetici
Posted 13.3.2018 13:20:01 Cevapla

Teşekkür ederiz...

Yorum Bırak